Certyfikacja przetwórstwa produktów rolnictwa ekologicznego oraz wprowadzania do obrotu produktów pochodzących z zagranicy prowadzona jest zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz.U.L. 189 z 20.07.2007 r. s.1) z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz.U.L. 250 z 18.09.2008 r. s.1) z późniejszymi zmianami.
Opis systemu certyfikacji przetwórstwa produktów rolnictwa ekologicznego oraz wprowadzania do obrotu produktów pochodzących z zagranicy stosowany przez BIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o. Biuro Certyfikacji.
1. Wstęp
Przedstawiony opis systemu certyfikacji przetwórstwa produktów rolnictwa ekologicznego oraz wprowadzania do obrotu produktów pochodzących z zagranicy stosowany jest przez
BIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o. Biuro Certyfikacji,
2. Zakres certyfikacji
Biuro certyfikacji BIOCERT MAŁOPOLSKA posiada certyfikat upoważniający do prowadzenia certyfikacji produkcji rolniczej metodami ekologicznymi w zakresie:
- Ekologiczna uprawa roślin i utrzymanie zwierząt;
- Zbiór ze stanu naturalnego;
- Pszczelarstwa;
- Produkty przetworzone; przetwórstwo produktów rolnictwa ekologicznego oraz produkcja pasz i drożdży;
- Wprowadzanie na rynek produktów ekologicznych, w tym importowanych z krajów trzecich.
3. Tryb postępowania w procesie certyfikacji
Jednostka działa niezależnie i bezstronnie i nie stosuje dyskryminującej polityki finansowej, a dostęp do jej usług mają wszyscy producenci prowadzący przetwórstwo metodami ekologicznymi.
Certyfikacja przetwórstwa produktów rolnictwa ekologicznego oraz wprowadzania do obrotu produktów pochodzących z zagranicy prowadzona jest zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz.U.L. 189 z 20.07.2007 r. s.1) z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz.U.L. 250 z 18.09.2008 r. s.1) z późniejszymi zmianami
Podstawowymi elementami procesu (wg wytycznych dla systemu 6 wg przewodnika PKN-ISO/IEC Guide 67:2007) są:
- kontrola u producenta ubiegającego się o certyfikat, określenie i pobranie próbek i badanie próbek wyrobu ? jeżeli dotyczy;
- przegląd (ocena dokumentacji);
- decyzja dotycząca certyfikacji;
- udzielenie zezwolenia,
- nadzór w okresie ważności certyfikatu obejmujący:
- kontrole doraźne, badania próbek wyrobów z produkcji;
- ocenę procesu produkcyjnego.
3.1. Informacje wstępne dla wnioskującego o certyfikat
Informacji wstępnych producentowi udzielają pracownicy BC BIOCERT MAŁOPOLSKA.
Obejmują one informacje z zakresu:
- Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz.U.L. 189 z 20.07.2007 r. s.1) z późniejszymi zmianami, Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz.U.L. 250 z 18.09.2008 r. s.1) z późniejszymi zmianami, Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1235/2008 z dnia 8 grudnia 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w odniesieniu do ustaleń dotyczących przywozu produktów ekologicznych z krajów trzecich, oraz Ustawę z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz.U. 09. Nr 116, poz. 975) z późniejszymi zmianami wprowadzającą ww rozporządzenia,
- zasad certyfikacji w krajowym systemie certyfikacji,
- procedur dotyczących certyfikacji przetwórstwa produktów rolnictwa ekologicznego oraz wprowadzania do obrotu produktów pochodzących z zagranicy w BC BIOCERT MAŁOPOLSKA, w tym dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o certyfikację; badań oraz kontroli (plany kontroli), których wyniki zostaną wykorzystane w procesie certyfikacji,
- zasad nadzoru nad certyfikatem,
- zasad zawieszania, cofania i unieważniania certyfikatów,
- procedury odwołań i reklamacji,
- opłat za kontrolę.
Powyższe informacje przekazywane są wnioskodawcy osobiście lub w formie pisemnej wraz
z formularzem Wniosku o przeprowadzenie certyfikacji.
W przypadku zmiany przepisów, zasad lub procedur certyfikacji BC BIOCERT MAŁOPOLSKA
w trybie pilnym przekazuje informacje swoim klientom.
Zapisy dokumentujące powyższe działania przechowywane są w aktach wnioskodawcy.
3.2. Przyjęcie i zarejestrowanie wniosku o certyfikację.
3.2.1. Wniosek o certyfikację składany jest w BC BIOCERT MAŁOPOLSKA. Wraz z wnioskiem klient wnosi opłatę wstępną w oparciu o cennik BC.
3.2.1.1. Do wniosku Producent zobowiązany jest dołączyć:
- informacje na temat rodzaju organizacji, adresu i statusu prawnego,
- określenie wyrobów, które maja być certyfikowane
- dokumentację techniczną umożliwiającą identyfikacje wyrobu,
- zgodę wnioskodawcy na spełnienie wymagań certyfikacyjnych oraz dostarczenie wszelkich informacji niezbędnych do oceny zakładu
3.2.1.2. Producent posiadający certyfikat zgodności i zamierzający kontynuować działalność
w zakresie objętym certyfikatem występuje z wnioskiem w terminie nie później niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności certyfikatu.
3.2.2. W terminie do 7 dni roboczych od daty otrzymania wniosku pracownik BC BIOCERT MAŁOPOLSKA dokonuje jego oceny pod względem formalnym. W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku
i załączonej dokumentacji następuje rejestracja wniosku z datą jego wpływu i wystawienie potwierdzenia przyjęcia wniosku.
Pracownik BC ocenia (i dokonuje zapisów z oceny) czy:
- wszelkie różnice w ich rozumieniu pomiędzy BC a Wnioskodawcą zostały wyjaśnione,
- BC ma możliwość świadczenia usług certyfikacyjnych w odniesieniu do żądanego zakresu certyfikacji, oraz jeśli ma to zastosowanie, miejsca działalności Wnioskodawcy.
3.2.3. W przypadku stwierdzenia niezgodności lub niekompletności w załączonej do wniosku dokumentacji przekazywane jest Wnioskodawcy pismo informujące. Po usunięciu niezgodności przez Wnioskodawcę w terminie nie dłuższym niż 14 dni następuje rejestracja i wystawienie potwierdzenia przyjęcia wniosku do certyfikacji (z datą wpływu uzupełnionych dokumentów do BC). Nie uzupełnienie wniosku powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
Po uzupełnieniu dokumentacji BC BIOCERT MAŁOPOLSKA wystawia zlecenie przeprowadzenia kontroli u producenta przez Inspektorów BC BIOCERT MAŁOPOLSKA.
3.3. Kontrola u producenta
3.3.1. Kontrola zgodności prowadzonego przetwórstwa metodami ekologicznymi oraz wprowadzania do obrotu produktów ekologicznych pochodzących z zagranicy przeprowadzana jest przez inspektora BC BIOCERT MAŁOPOLSKA zgodnie z Planem Kontroli.
3.3.2. W razie odmowy popisania protokołu kontroli przez producenta lub upoważnioną przez niego osobę producent może, w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu, zgłosić na piśmie zastrzeżenia do ustaleń w nim zawartych do BC BIOCERT MAŁOPOLSKA.
BC BIOCERT MAŁOPOLSKA rozpatruje zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole
w terminie 14 dni od ich zgłoszenia i ustosunkowuje się do nich na piśmie.
3.4. Ocena wniosku
Ocenę wniosku (pełnej zgromadzonej dokumentacji) dokonuje pracownik BC BIOCERT MAŁOPOLSKA wyznaczony przez Dyrektora BC.
3.4.1. Ocena (i przegląd ) dokumentacji dotyczącej działań związanych z przyznaniem certyfikatu obejmuje:
- ocenę kompletności dokumentacji dołączonej do wniosku,
- ocenę wyników kontroli oraz protokołu z kontroli.
3.4.2. W przypadku pozytywnej oceny dokumentacji pracownik prowadzący wnioskuje do Dyrektora Biura Certyfikacji o przyznanie certyfikatu.
3.4.3. W przypadku rozbieżności między wymaganiami dokumentu normatywnego a stanem rzeczywistym uniemożliwiającym podjęcie jednoznacznej decyzji, pracownik zgłasza istotę problemu Dyrektorowi BC, który podejmuje decyzję o konieczności rozpatrzenia wniosku przez Komitet Techniczny .
3.5. Wydanie lub odmowa wydania certyfikatu.
Decyzję o wydaniu lub odmowie wydania Certyfikatu podejmuje Dyrektor BC BIOCERT MAŁOPOLSKA.
3.6. Wydanie certyfikatu
3.6.1. Po podjęciu decyzji o wydaniu certyfikatu przez Dyrektora BC, producentowi zostaje wydany Certyfikat wraz z załącznikiem.
3.7. Odmowa wydania certyfikatu
Decyzję o odmowie wydania certyfikatu Wnioskodawca otrzymuje w formie pisemnej wraz
z informacją o możliwości i terminie złożenia odwołania oraz o zasadach procedury odwoławczej BC.
3.8. Termin wydania certyfikatu
Certyfikaty są wydawane na okres 12 miesięcy.
Ważność certyfikatu rozpoczyna się z datą podaną na certyfikacie.
3.9. Nadzór
3.9.1. Nad posiadaczami certyfikatu BC BIOCERT MAŁOPOLSKA sprawuje ciągły nadzór zgodnie z Procedurą P-04 „Nadzór nad wydanymi certyfikatami”.
3.9.1. W przypadku cofnięcia jednostce certyfikującej upoważnienia do przeprowadzania kontroli, wydawania i cofania certyfikatów zgodności, uprawnienia do przeprowadzania kontroli u producentów oraz do cofania certyfikatów zgodności, przejmuje, na czas trwania ważności certyfikatu zgodności, Inspekcja Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych.
3.10. Oznaczanie znakiem zgodności
3.10.1. Oznakowanie produktu rolnictwa ekologicznego polega na umieszczeniu na etykiecie lub opakowaniu tego produktu:
- napisu informującego o sposobie produkcji metodą ekologiczną,
- logo wspólnotowe
- numeru identyfikacyjnego upoważnionej jednostki certyfikującej.
- pochodzenie surowca pochodzenia rolniczego
- nazwy producenta
Rolnictwo ekologiczne
W Unii Europejskiej dla oznakowania żywności ekologicznej można stosować logo Unii Europejskiej.
3.10.2. Etykieta lub opakowanie środka spożywczego, który nie został wyprodukowany lub przetworzony metodami ekologicznymi, nie może zawierać napisów sugerujących, że środek ten jest produktem rolnictwa ekologicznego.
3.11. Zawieszanie, cofanie unieważnianie certyfikatów
Zasady zawieszania, cofania, unieważniania certyfikatów opisuje Procedura P-05 ,,Rozszerzanie, zawieszanie, cofanie, unieważnianie certyfikatów?.
3.12. Poufność
Osoby biorące udział w procesie certyfikacji zapewniają poufność wszelkich informacji związanych z procedurą certyfikacji i poświadczają to podpisaniem stosownego dokumentu – Oświadczenia (Formularz nr 13/1).
3.13. Sprawy sporne
Wszelkie kwestie sporne, wynikłe podczas realizacji procedury certyfikacji rozwiązywane są zgodnie z procedurą P-06 „Odwołania i Reklamacje”.
3.14. Opłaty
Sprawy finansowe związane z certyfikacją usług reguluje cennik opłat BC BIOCERT MAŁOPOLSKA za czynności związane z certyfikacją.
Cennik opłat
Certyfikacja podmiotów prowadzących przetwórstwo i obrót produktami ekologicznymi
Cennik opłat za czynności związane z certyfikacją podmiotów prowadzących przetwórstwo i obrót produktami ekologicznymi jest dostępny w Biurze Certyfikacji BIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o. w Krakowie.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.